Spoznávame osobnosti z oblasti literatúry a filmu
V prvej časti stretnutia si žiaci vypočuli ukážky z diel Dušana Dušeka, ako napríklad Dvere do kľúčovej dierky, Kufor na sny, Rodina z jedného kolena, Babka na rebríku a Pištáčik. Po textových upútavkách sa žiaci dozvedeli o pôsobení Dušana Dušeka v oblasti filmu a tvorby filmových scenárov. Pozreli si úsmevnú ukážku z filmu Sojky v hlave, ktorá ich pobavila a preniesla do citového a myšlienkového sveta detí na prahu puberty, načrtla problémy, ktoré tento vek prináša. V mozaikovitej skladbe drobných prázdninových príhod zobrazil autor prvé citové vzplanutie a sklamanie chlapca z malého mesta, drobné rodinné konflikty a kritický postoj vtedajších detí k okoliu.

Druhá časť podujatia bola venovaná spomienke na skvelú herečku Katarínu Kolníkovú, legendu Radošinského naivného divadla. Pri príležitosti neodžitého jubilea 95 rokov ju pracovníčky Tribečskej knižnice pripomenuli žiakom. V krátkom životopisnom medailóne, spojenom s filmovými ukážkami, túto nezabudnuteľnú osobnosť sršiacu humorom a vitalitou predstavili dospievajúcej mládeži. A prečo práve D. Dušek a K. Kolníková? Organizátorky sa zamerali na tohtoročných jubilantov. Prof. Dušan Dušek v tomto roku oslávil okrúhle narodeniny – 70 rokov a zosnulá pani Katarína Kolníková by tento rok bola oslávila svoje 95 narodeniny.

Ďakujeme Mestskej knižnici v Topoľčanoch za spoluprácu a pútavé podujatie, ktorého sme sa s radosťou zúčastnili. Veríme, že získané informácie naši ôsmaci a deviataci zúročia vo svojom ďalšom štúdiu na stredných školách.

Mgr. M. Sedláčeková, Mgr. A. Mrižová