Artefiletika v našej škole

Artefiletika je inšpirovaná arteterapiou (liečba umením) a vyrastá z výtvarnej výchovy. Zjednodušene je možné povedať, že pri atefiletike nejde o výsledný produkt (dielo), ale o samotný proces (tvorbu), ktorá je reflektovaná dieťaťom, deťmi medzi sebou alebo pedagógom.

Hlavným cieľom atefiletiky nie je samoúčelná tvorivosť, ale rozvoj mnohostrannej schopnosti hľadať a nachádzať priliehavé vyjadrovacie formy k obsahom skúsenosti a vo vzťahu k jazyku umenia, ktoré pomáha ľuďom uvedomovať si a vyjadrovať zložité stavy duše.

Cieľom artefiletiky v školskom prostredí je predovšetkým budovanie vzťahov v skupine, zlepšenie komunikácie a spolupráce pri riešení konfliktov, sebauvedomovanie, zábava, odstraňovanie tenzie a neuróz, potláčanie agresivity, umožnenie zažitia úspechu a tiež možnosť spontánneho vyjadrovania emócií. Nakoľko tieto kompetencie sú minimálne rovnako dôležité pre spokojný život ako vzdelanie, budú sa deti s artefiletikou v našej škole stretávať aj naďalej.

Mgr. Mária Halmová