Marec – mesiac knihy

V bývalom Československu vyhlásili marec za mesiac knihy na počesť Mateja Hrebendu. Práve spomínaný Hrebenda sa v tento mesiac sa narodil i zomrel. Bol to šíriteľ slovenskej a českej knihy a aj keď bol slepý, jeho hendikep mu nijako nebránil v jeho vášni – zbieraní kníh.

V našej školskej knižnici sme tiež slávili knižný marec.

Žiaci prvého ročníka prišli na návštevu, aby získali praktické informácie o tom, ako funguje naša knižnica. Okrem toho si aj niečo prečítali.  Boli to príbehy Janka Hraška. Išlo im to výborne, mnohí sú už zdatní čitatelia.

O tom, že spolužitie psa a mačky môže mať rôzne následky sa presvedčili druháci v knihe od J. Čapka Rozprávky o psíčkovi a mačičke.

Upútal ich príbeh ako psíček a mačička piekli najlepšiu meninovú tortu. Do svojej torty dali všetko, čo je najlepšie na jedenie.  Poučné bolo, ako sa psíček a mačička pri tom neškriepili, ale si navzájom pomáhali. To motivovalo druhákov k spolupráci pri kreslení  svojej najlepšej torty, pri vyhľadávaní surovín, ktoré psíček a mačička použili. Pri tom si zopakovali delenie slov na slabiky a určovanie počtu hlások. Nakoniec  si porozprávali príbeh podľa obrázkov. Deti sa v školskej knižnici nielen  zabavili, ale aj spoznali krásne priateľstvo,  ktoré sprevádza vzájomná pomoc a  správne hodnoty.

Štvrtáci pracovali s cudzojazyčnou literatúrou. V knižkách o myšiakovi Geronimovi hľadali sloveso byť, používali prekladové slovníky a spoločne si čítali príbehy o zvieratkách. Dozvedeli sa veľa nových slovíčok a zistili, že sloveso byť sa nachádza v každej knižke, a preto je pre angličtinárov dôležité.

Piataci zase prevetrali príbehy o mladom čarodejníkovi, ktorým nemohol byť nikto iný ako slávny Harry Potter. Pracovali so slovnou zásobou v knižkách, ktoré sú plné nových vymyslených slov. V texte hľadali čarodejné formulky a Harryho príbehy ich úplne pohltili.

V marci sa čítalo veľa a všade. Knižnicu navštevovali žiaci z rôznych tried a aj keď sa priamo nezúčastnili spomínaných akcií, aj im patrí pochvala a uznanie za čitateľské výkony, ktoré vyhodnotíme na konci školského roka v súťaži Kráľ čítania.

Dúfame, že všetci čitatelia počas marca prežili v našej knižnici príjemný čas a veríme, že literárne zážitky, ktoré získali, ich budú dlho hriať pri srdiečku ako nás. Ďakujeme za krásne chvíle.

školské knihovníčky