EURCJ 2018 - Európsky šampionát v robotike – Taliansko 2018
Robotický tím našej školy XLC-Younglings si vybojoval postup na EURCJ 2018 v Taliansku na 22. ročníku celoslovenskej súťaže v stavbe a programovaní robotov pre základné a stredné školy – RoboCup 2018 Slovensko.
Súťaž sa konala v dňoch 28. februára – 2. marca 2018 v Martine. Tím XLC –Younglings sa umiestnil v kategórii robotický futbal – Soccer LIghtWeight /LW/ na vynikajúcom druhom mieste. Majstrovský titul našemu tímu unikol o vlások a to prehrou s našim dlhoročným „rival“ tímom zo ZŠ Pusté Úľany. Týmto umiestnením sme získali nomináciu na EURCJ 2018 do Talianska, na ktorý sme sa intenzívne pripravovali už od marca 2018.

Do Talianska sme vycestovali v zložení : tím XLC-Younglings Samuel Peter, Šimon Peter, Peter Krajčík, Filip Filo, Marek Košťál pod vedením Ing. Rastislava Gažiho, vedúceho záujmového útvaru RoboLab a robotických tímov na ZŠ Tribečskej v Topoľčanoch.

Na cestu do dejiska EURCJ 2018 sme sa vydali v sobotu ráno 26.mája 2018 spred školy dvoma autami. Cestu sme rozložili na dve etapy. Prvá etapa spočívala v ceste zo Slovenska cez Rakúsko do autokempingu Serenissima neďaleko Benátok. Druhá etapa z Benátok na juh Talianska do mesta Pescara / Montesilvano Taliansko/. Do dejiska súťaže Montesilvano – Peascara sme dorazili v nedeľu večer 27.mája 2018. Ubytovali sme sa v Hoteli City, ktorý bol neďaleko od mora a pláže a miesta dejiska súťaže - Centro congressi Montesilvano.

Mesto Montesilvano sa nachádza na pobreží Jadranského mora a ponúka široký výber ubytovania a zábavy pre talianskych aj zahraničných turistov. Montesilvano sa nachádza bezprostredne na sever od Pescary, ku ktorému je fyzicky prepojená. Montesilvano je rozdelené na Montesilvano Marina a Montesilvano Colle. Prvá časť je živé, preplnené prímorské letovisko a druhá pôvodne stredoveké spoločenstvo a citadela.

Pondelok 28.mája 2016 sme venovali regenerácii pod dlhej ceste a obhliadke mesta, miestnym pomerom, kompletizácii a príprave robotov a návšteve dejísk súťaže. V utorok 29. mája 2018 sa sme sa z hotela presunuli do kongresového centra - Centro congressi Pala Dean Martin, Montesilvano, dejiska súťaže EURCJ 2018. Tu sme absolvovali registráciu a po nej sme mohli vstúpiť do haly, kde pre jednotlivé tímy boli pripravené pracovné stoly a futbalové stoly na testovanie, tréning a hru. Nášmu tímu okrem iného bola pridelená „tútorka“ slečna Lívia, ktorá bola počas súťaže patrónom nášho tímu.

Súťaže sa začali a naplno rozbehli v stredu 30. mája 2018 a pokračovali denne do piatku 1.júna 2018. V našej kategórii sa predstavilo 10 tímov z rôznych krajín Európy. Darilo sa nám priebežne výborne, ale boli to aj trpké čiastkové prehry či sklamania .... Najzaujímavejší zápas pre nás a pre divákov veľmi atraktívny bol s tímom SpaceX. V zápase sme mali jednoznačne naviac. No, bohužiaľ, vo futbale vyhráva ten, kto dá viac gólov a tých v zápase padalo riadne. Výsledok skončil remízou 9:9 po 2 x 10 minútach hry.

Nasledoval záverečný ceremoniál a vyhodnotenie súťaže. Výsledky a umiestnenia zo všetkých kategórii na súťaži EURCJ 2018 sú dostupné na http://www.robocupjunior.eu. Celkove sme sa umiestnili na 6. mieste a získali sme cenu poroty BEST PRESENTATION, najlepšia prezentácia technického a programového riešenia robotov tímu. V sobotu 2. júna 2018 sme venovali baleniu batožín, robotov a techniky .

Zostal nám čas i zaplávať si v mori, pobudnúť na pláži a vydať sa na cestu domov. Rozlúčili sme sa s mestom Montesilvano - Pescara, novými priateľmi, kamarátmi a plní dojmov, skúseností, zážitkov sme išli domov na Slovensko. Cestu sme mali opäť rozdelenú na dve etapy - s prestávkou a prenocovaním v autokempingu Serenissima a potom cez zvyšok Talianska a celé Rakúsko domov na Slovensko.
V nedeľu 3.júna6.2018 vo večerných hodinách dve posádky áut s členmi robotického tímu XLC – Younglings sme dorazili do Topoľčian pred našu školu.

Z celej súťaže si odnášame poznatky o nových technológiách a trendoch použitých pri konštruovaní a programovaní robotov pre robotický futbal. Dokázali sme si vybojovať postup na európsky šampionát, veľmi zodpovedne sa naň pripraviť a súťaž absolvovať z môjho pohľadu veľmi dobre a úspešne. Počas priebehu pobytu a súťaže sa nevyskytol žiadny závažný zdravotný problém a z hľadiska bezpečnosti žiadny bezpečnostný problém ani incident.

Na záver si dovolím poďakovať za finančnú podporu OZ SRRZ pri ZŠ Tribečská Topoľčany a top sponzorom – spoločnostiam PANKL, InterAUDIT , TOPGAME, BRÜCKNER, MISTER & SOMMER a ostaným sponzorom, bez ktorých by účasť našich tímov na súťaži EURCJ 2018 v Taliansku nebola možná.

Ing. Rastislav Gaži
vedúci záujmového útvaru RoboLab a robotických tímov XLC