Voda - neoceniteľný zdroj života

O dôležitosti vody ako základnej podmienke pre život určite nepochybuje ani jeden človek na svete. Preto Organizácia spojených národov už od roku 1993 každoročne 22. marec vyhlasuje za Svetový deň vody. V našej škole sme si tento deň pripomenuli prostredníctvom viacerých podujatí. Už deň vopred žiaci siedmeho ročníka pod vedením pani učiteľky Mgr. Jany Kacinovej a pani asistentky Ing. Henriety Knoblochovej pripravili interaktívny blok aktivít pre žiakov 3. a 4. ročníka pod názvom „Čo sa učí o vode v 7. ročníku“. Siedmaci tak dostali príležitosť prezentovať svoje vedomosti, ktoré získali v tematickom celku Voda a ich mladší spolužiaci tretiaci a štvrtáci získať základnú predstavu o predmete chémia, ktorý v budúcnosti nemá byť pre nich strašiakom alebo nudou, ale poznávaním spojeným so zábavnými  experimentami prepojenými s reálnym životom.

A čo si mohli žiaci vyskúšať? V prvom rade ako pení mydlo v destilovanej, pitnej a minerálnej vode. Pri tomto stanovišti sa naučili niečo o minerálnych látkach, ktoré mohli vidieť na vlastné oči, ale aj prečo ich prastarí rodičia zachytávali dažďovú vodu a prali v nej. Ďalej nazreli pod plášť vodárenského filtra a mohli sa na malú chvíľu stať vodármi, ktorí znečistenú vodu premieňajú na priezračnú tekutinu. Pri tom si uvedomovali, že to nie je také jednoduché. Pri ďalšom stanovišti sa pokúšali správne odhadnúť zastúpenie vody v jednotlivých orgánoch ľudského tela a oboznámili sa s kolobehom vody v prírode. Zaujímavým bolo aj pozorovanie dvoch plynných chemických prvkov rozpustených vo vode (kyslíka a chlóru) a zamyslenie sa nad významom ich prítomnosti. Deti prekvapilo zistenie, že na hladine čistej vody sa udržia aj drobné predmety, konkrétne v našom prípade ihla. A to práve vďaka tenkej neviditeľnej vrstvičke, ktorá vytvára tzv. povrchové napätie a umožňuje život drobným živočíchom na hladine vody. Po jej znečistení napr. kvapkou saponátu už všetko klesá dolu. Nakoniec, ak žiaci správne pomocou lentiliek vyskladali jednoduchú chemickú rovnicu, získali sladkú odmenu. Lentilky však mohli použiť aj na overenie schopnosti vody byť rozpúšťadlom za vzniku farebnej dúhy.

Záverom konštatujeme, že podujatie bolo vydarené. Ani jednému dieťaťu sa nechcelo odísť a čo-to sa priučili aj pani učiteľky a pani asistentky, ktoré deti doprevádzali. Zúčastneným siedmakom za vzornú prezentáciu a organizujúcim pedagógom za nápady a realizáciu ĎAKUJEME!

V SÚŤAŽI O NAJKRAJŠIE VYZDOBENÉ DVERE TRIEDY boli ocenené tieto triedy:
I.stupeň   - 1.B a 2.C
II. stupeň - 5.B a 9.C