V podzemí aj v Banke lásky ...

V baníckych plášťoch, s prilbou a lampášom v ruke si na vlastnej koži vyskúšali podmienky, v ktorých kedysi baníci ťažili. Najcennejším exponátom bol podzemný konský ťažný gápeľ z 2. polovice 19. storočia. Pripomína dobu, keď podzemnú vodu odčerpávalo dvetisíc koní a rovnaký počet ľudí.

Z podzemia, kde žiaci prešli približne 1,5 kilometrovú trasu sme sa autobusom premiestnili do centra mesta k historickej budove s nápisom Banka lásky. Nevedeli sme, čo môžeme očakávať. Privítal nás milý personál, recepcia, v ktorej nás upútal pult v podobe knihy – Sládkovičovej Maríny. Veci sme si uložili do farebných skriniek. Každá z nich vo svojom vnútri skrývala inú strofu z ľúbostnej básnickej skladby. Na prehliadku sme vstupovali v malých skupinkách v presne určenom časovom harmonograme, takže atmosféra si zachovala intímny charakter. Prekvapila nás nielen samotná myšlienka vytvorenia múzea tohto druhu, ale aj kvalita spracovania interiéru a moderné interaktívne prevedenie expozície. Mali sme vysoko emotívny zážitok naplnený romantikou, láskou, poéziou, históriou a divadelným umením. Vďaka špičkovým technológiám sme zažili hovoriace olejomaľby – predstavenie plné túžob, hnevu, žiarlivosti a vášne. Vyskúšali sme si silu magických madiel, oživili sme ľúbostné verše z viac ako 170-ročného rukopisu básne Marína a zmerali si silu lásky prostredníctvom celosvetovo unikátneho LÁSKOMERU.

Banka Lásky je svetový unikát, prvý trezor na svete, kde sa uschováva láska. Každému písmenku, znaku a medzere básne Marína je priradená jedna schránka na uloženie drobnej pamiatky na lásku (fotografie, obrúčky...).

Atrakcie v BANKE LÁSKY boli pre nás nezabudnuteľným zážitkom, aký inde na svete nezažijete.

Napriek sychravému a chladnému počasiu sme si tento deň užili naozaj naplno.

Mgr. M. Sedláčeková, Mgr. M. Žáková