Zážitková on-line hodina literatúry so spisovateľkou Gabrielou Futovou

Práca knihovníčky a metodičky ju veľmi bavila, ale zlúčiť cestovanie na besedy a pracovné povinnosti bolo dosť náročné, a tak si na 20. spisovateľské narodeniny darovala slobodu.  Presťahovala sa do priestranného rodinného domu na vidiek, kde má svoju  pracovňu s knižnicou. V nej sa môže naplno venovať tvorbe kníh pre deti. Žiakom prezradila, že si založila vlastnú webovú stránku www.gabrielafutova.sk.

Okrem písania nových príbehov sa stará o záhradu a zvieracích miláčikov, ktorých spolu s deťmi počítala. Chlapci a dievčatá skonštatovali, že pani spisovateľka by si mohla otvoriť súkromnú ZOO. Piataci aj šiestaci ju zasypali množstvom otázok. Zaujímalo ich odkiaľ čerpá inšpiráciu pri písaní, či jej vlastné deti čítajú knihy, ktoré sama píše. Porozprávala tiež, ktorá knižka bola jej prvá, aký  príbeh má aktuálne rozpísaný a kto jej knižky ilustruje. Žiaci sa tiež pýtali, čo rada číta, ako zvláda mimoriadnu situáciu, či sleduje informácie na sociálnych sieťach a veľa iného. Na každú položenú otázku pohotovo reagovala. Prezradila nám  mnoho zaujímavostí zo súkromia. Decká jej ukázali, aké knižky majú doma vo svojich knižniciach. Pripravili pre ňu darček – portréty, ktoré nakreslili podľa fotografií na internete. Juraj Ferenčík a Ninka Bočkajová prečítali ukážky z jej knižiek – Čo učky nevidia a Poškoláci. Autorke sa ich umelecké čítanie i portréty veľmi páčili. Vysvetlila im, že umelecké čítanie je veľmi náročné. Sama totiž čítala vlastný text v rozhlase a režisér ju niekoľko ráz zastavil. Priblížila im aj proces putovania  autorského rukopisu do  vydavateľstva, spoluprácu s inými autormi a ilustrátormi. Naozaj sme mali zážitkovú hodinu literárnej výchovy a tešíme sa, že pani Futová prijala naše pozvanie. Ďakujeme a veríme, že sa v budúcom školskom roku uvidíme v našej škole naživo.

Odkaz od žiakov – želáme Vám veľa zdravia a kopec skvelých nápadov na nové príbehy, ste  fakt úžasná.....

Mgr. Miriam Sedláčeková