Školský výlet Bratislava – Devín

V budove Slovenskej televízie sprievodkyňa oboznámila deti s históriou STV, s využitím priestorov v budove, s prácou v nahrávacích štúdiách, ktoré sme si mohli popozerať, vyskúšať si pozície hlásateľov a moderátorov, obdivovať zložitú techniku. Žiaci si so záujmom poprezerali herecké kostýmy – historické i súčasné. V „réžii“ im technici prezradili rôzne spôsoby a triky pri vysielaní, otestovali si tvrdosť sedačky v štúdiu, kde sa nahráva „Pošta pre teba“.

Najväčším zážitkom pre žiakov bola takmer dvojhodinová cesta loďou po Dunaji. Užívali si ju každý svojím spôsobom, niektorí v spodných priestoroch, iní sa zase kochali pohľadom na okolie vo vrchnej časti lode. Najviac im vyhovovalo to, že na lodi sa mohli voľne pohybovať.

Z devínskeho prístavu sme vyšliapali cestou na pôsobivý Devín. Tam nás tiež zaujala svojím rozprávaním sprievodkyňa, ktorá deťom priblížila históriu Devína, dozvedeli sa , že bol osídlený od 3. storočia pred Kristom, o panovníckych vlastníckych rodoch, o jeho významnej úlohe vo veľkomoravskom i v štúrovskom období. Pozorne počúvali a odhadovali, za aký čas dosiahne voda, vyliata do hradnej studne, jej hladinu.

Po prehliadke muzeálnej expozície, nákupe suvenírov a nekonečne dlhom čakaní na chutnú pizzu sme sa vydali s novými zaujímavými poznatkami a dojmami na cestu do „upršaných“ Topoľčian, ktoré sme uzreli v neskorých večerných hodinách.

Mgr.L.Balážová