Beseda o knihe Z Topoľčian do veľkého futbalu
O knihe, ktorá bola po prvýkrát prezentovaná krstom 28. októbra 2022 v priestoroch Galérie mesta Topoľčany, nám prišiel porozprávať jej autor spolu s hosťami Štefanom Daňom, bývalým prvoligovým hráčom, reprezentantom ČSSR a futbalovým trénerom, a Ladislavom Vozárom, učiteľom v penzii, ktorý sa dlhé roky staral o vyučovanie telesnej a športovej výchovy a prípravu žiakov na športové súťaže v našej škole. Besedy sa tiež zúčastnil zástupca primátorky mesta Topoľčany Juraj Želiska, ktorý si na Štefana Daňa spomína najmä ako na svojho trénera. Organizácie tejto besedy sa ujalo vedenie školy.

Na účasť na besede boli vybraní žiaci, ktorí sa zaujímajú o šport a športové dianie v našom regióne a sami reprezentujú školu v športových súťažiach. Redaktori školského časopisu 3bečan urobili s autorom knihy Gejzom Sitkeym zaujímavý rozhovor, ktorý vám prinesú v aprílovom vydaní časopisu 3bečan na začiatku mája. Žiaci sa na besede dozvedeli, že ide o výnimočnú knihu rozhovorov zo všetkých etáp života topoľčianskej ikony futbalu Štefana Daňa a jeho pôsobnosti vo futbalových kluboch, z jeho dvadsaťročnej trénerskej činnosti aj z jeho profesijného a rodinného života.

Rozprávanie všetkých hostí bolo pre žiakov zaujímavé a podnetné. Autor uviedol, že inšpiráciou k napísaniu knihy rozhovorov bol preňho Ján Štrasser, známy slovenský esejista a textár, ktorý sa tiež okrem iného venuje písaniu kníh rozhovorov so známymi osobnosťami.

Päť výtlačkov knihy Z Topoľčian do veľkého futbalu sa nachádza v našej školskej knižnici a je k dispozícii na vypožičanie pre žiakov i učiteľov. Na začiatku je vždy sen, ktorý sa môže rozvinúť len cieľavedomou činnosťou a prácou napríklad do úspešnej kariéry prvoligového športovca alebo knihy, ktorá je svojim obsahom jedinečná a zahŕňa prehľad topoľčianskeho futbalu. Takáto kniha môže byť pre žiakov vzpruhou k naplneniu vlastných snov a ambícií.

Tomáš Kováčik