Eko - akadémia
Žiakov a učiteľov základných škôl najskôr privítala primátorka mesta JUDr.Alexandra Gieciová. Potom sa im venoval žurnalista Andrej Barát, ktorý sa v roku 2022 stal držiteľom Ceny ministra životného prostredia za prínos v oblasti ochrany životného prostredia a je spoluautorom a zostavovateľom štúdie Dopady klimatickej krízy na Slovensko.

V prvej prezentácii sa venoval významu riek, potrebe ich ochrany a v druhej ekosystému pohoria Tribeč, ktoré patrí k pohoriam, ktoré majú najviac zachované drevinové zloženie. Aj napriek tomu, že tu človek hospodáril, len veľmi málo zmenil ich skladbu. Žiakov otázkami zapájal do diskusie, dal im možnosť vyjadriť svoj názor, premýšľať a uvedomiť si význam ochrany životného prostredia. Zaujímavý bol aj dokument o rieke Belá, ktorá je jednou z posledných divokých riek v Európe.

Na záver si žiaci preverili svoje vedomosti v online kvíze a tí najlepší, ktorými boli David Babčan zo 7.A a Juraj Ferenčík z 8.A, si odniesli aj odmenu.

Eko – akadémia a informácie, ktoré sa žiaci dozvedeli boli užitočné, zaujali ich a určite prispeli k zlepšeniu ich enviromentálneho povedomia.

Mgr. Monika Kubrická