Čína – ríša za Veľkým múrom
Žiaci sa prostredníctvom programu oboznámili s históriou Číny, jej najvýznamnejšími dynastiami. Videli geografické a biologické aspekty tejto krajiny. Vypočuli si príbehy, ktoré cestovatelia zažili s domácimi obyvateľmi ich zvykmi, tradíciami a spôsobom života.

Videli napríklad jedného z najstarších ľudí, ktorý sa zaoberá čínskym písmom, kaligrafiou. O najväčšej vodnej elektrárni na svete, ktorá bola postavená za 12 rokov -Tri rokliny zistili, že sa vďaka nej ročne ušetrí 31 miliónov ton uhlia, ktoré by vyprodukovalo milióny ton prachu, jeden milión ton oxidu siričitého, či 10-tisíc ton oxidu uhoľnatého. Nemenej zaujímavé boli i fakty o výstavbe Veľkého Čínskeho múru, ktorý dala postaviť dynastia Ming. Najroztomilejšou časťou projektu bolo pre všetkých asi časť venovaná pande veľkej, symbol Číny, ktorú možno vidieť aj na čínskych zlatých minciach. Typickou súčasťou kultúry tejto krajiny je umenie prípravy a pitia čaju. Suma za túto pochutinu sa môže vyšplhať na neuveriteľných 1 090 000€ za 1kg. Nadšenci filmu Avatar zbystrili pozornosť pri národnom parku Zhangjiajie („Hallelujah“ hory), ktorým sa inšpiroval režisér James Cameron...

Hlavným cieľom projektu bolo spojiť teoretické znalosti žiakov s praktickými skúsenosťami cestovateľov. Dúfam, že sme takýmto spôsobom žiakov motivovali k vzdelávaniu prírodovedných predmetov. 
Mgr. Fabová