Výlet žiakov 9. ročníka - Orava
V prvý deň sme navštívili v Starej Bystrici Slovenský orloj. Po prehliadke sme sa presunuli na Oravskú lesnú železnicu a do Hviezdoslavovej hájovne pod Babou Horou (Oravská polhora) rodný dom M. Urbana. Ubytovali sme sa v Slanickej osade. Následne sme si spravili prehliadku okolo vodnej nádrže a mládež sa zabavila športovými aktivitami.

Na druhý deň po raňajkách zájazd pokračoval na Oravskú priehradu, kde mali žiaci možnosť pri plavbe loďou  po tejto jednej z najznámejších vodných nádrží na Slovensku prezrieť si krásy Hornej Oravy. Na Slanickom ostrove umenia, ktorý je pozostatkom zaplavenej obce Slanica, a nachádza sa na ňom slanický rímskokatolícky Kostol Povýšenia svätého Kríža postavený v 18. storočí, bola krátka poznávacia zástavka. V súčasnosti je v kostole inštalovaná stála expozícia oravského ľudového umenia, plastiky a maľby a občasne sú v ňom organizované slávnostné koncerty. Po plavbe sme sa presunuli na Klin, kde si mohli žiaci pozrieť sochu Ježiša Krista, ktorá je v poradí 3 kópiou brazílskeho Krista na svete. Nad dedinou Grapa sa týči socha Spasiteľa a jej ruky smerujú na celú Oravu, ktorú má ochraňovať. Sochu vytvoril miestny ľudový majster a je najvyššou sochou na Slovensku. Potom sme sa presunuli  do múzea Oravskej dediny a navštívili sme Brestovskú  jaskyňu.

Záverom školského výletu bola zástavka  na chutný obed a čakala nás bezpečná cesta domov do Topoľčian.

PaedDr. Ľubica Balážiová