Z police našej knižnice: Fikcia striebro, pravda zlato (Medzinárodný deň školských knižníc)
Podujatia sa zúčastnili okrem našich žiakov hostia, a to vedúca odboru školstva, kultúry a práce s mládežou PhDr. Jana Biliková, vedenie školy – riaditeľka Mgr. Anna Krajčíková,  zástupkyňa Mgr. Alexandra Mrižová, asistentka vedenia školy a školská knihovníčka Mgr. Anna Guričanová. Výber žiakov rôznych ročníkov a tried sa zúčastnil aktivít v sprievodnom programe podujatia Fikcia striebro, pravda zlato.

Tohtoročnou témou Medzinárodného dňa školských knižníc bola Školská knižnica vám dáva priestor na to, aby ste boli výnimoční. Zámerom celoslovenského projektu bolo reflektovaním aktuálnej doby, kreativitou a zábavnými formami podporiť pozitívny a trvalý vzťah k školskej knižnici, ku knihe a k samostatnému čítaniu žiakov. Na realizácii programu v rámci 2. stupňa sa podieľali učitelia predmetovej komisie slovenský jazyk a literatúra: Mgr. Oľga Omastová, Mgr. Katarína Šlosárová, Mgr. Veronika Vystavilová, Mgr. Janka Chvojková, Mgr. Lukáš Dorušinec, Mgr. Tomáš Kováčik.

V našom programe sme sa zamerali na aktuálne témy, ako je napríklad rozpoznanie hoaxov a postupov, ktorými sa možno dopátrať pravdy z prečítaného alebo počutého, a tiež na možnosti zavádzania inovatívnych prvkov v školskej knižnici, napríklad netradičných spôsobov výpožičiek. Ďalej naši žiaci pri objavovaní a objasňovaní pojmov v tvorivých i vedomostných aktivitách súťažili medzi sebou v troch 4-členných družstvách. Aktivít sa svojou prítomnosťou, povzbudzovaním, radami i priamym zapájaním zúčastnili i ďalší žiaci.

Najskôr sme si vypočuli alebo sa priamo zapojili do rozhovoru s influencerom, ktorý v závere dopĺňali aj  ilustrované hoaxy a video, na ktorých sme si predviedli postupy rozpoznávania hoaxov. Ďalej sme pokračovali videom s ukážkou deepfakeu a zinscenovanou hyperbolizovanou reklamou produktu. Šiestaci nám predviedli v prezentácii výtvarných prác a slovotvorných postupov originálne  moderné možnosti výpožičiek kníh  Potom nasledovala súťaž a záverečný kvíz.

Na záver súťaže moderátor programu Mgr. Lukáš Dorušinec sčítal všetky body a vyhodnotil súťaž a najlepší tím. Víťazným tímom sa stal tím červených, ktorý tvorili žiaci 7. A triedy, a to Alex Felidi, Alex Junas, Kristína Rybanská a Rebeka Hajšová. Víťazom súťaže boli odovzdané vecné ceny a všetkým prítomným drobná sladkosť. Za potlesku sme ukončili podujatie k MDŠK Z police našej knižnice: fikcia striebro, pravda zlato. Poďakovali sme všetkým prítomným, účinkujúcim, súťažiam, hosťom i publiku za to, že sa podujatia zúčastnili. Vyjadrili sme vieru, že sa nám podarilo poukázať na informačné nástrahy dnešnej doby,  rozpoznanie hoaxov, ale tiež na možnosti zavádzania inovatívnych prvkov v školskej knižnici.

Tomáš Kováčik