LOVCI A ZBERAČI Jany Minárikovej

A práve Srnček bude súčasťou expozície. V tejto súvislosti bola vyhlásená online výtvarno-fotografická súťaž pre deti a mládež. Zadanie bolo vytvoriť okno, virtuálnu tapetu pre srnčeka. Emmka Bučeková (6.D) zaslala niekoľko svojich fotografií zo zimných potuliek prírodou. Je úspech našej žiačky byť súčasťou tohto projektu.

Táto výstava je prvou samostatnou prezentáciou tvorby Jany Minárikovej v Nitrianskej galérii. Výstava sa mala pôvodne konať v lete 2020, no pre prvú vlnu pandémie ju museli presunúť na tento rok.

Jana Mináriková sa počas dvoch rokov vydávala na lov. Na jar, v lete, na jeseň i v zime. Na rôznych miestach Slovenska fotografovala posedy. „Úlovky“ si priniesla domov, vypreparovala softvérmi a vybrala tie najlepšie.

Jana Mináriková (1980, Nitra) študovala výtvarnú tvorbu a výchovu na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre, dokumentárnu tvorbu, scenáristiku a dramaturgiu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave a výtvarné umenie na Akadémii umení v Banskej Bystrici, odkiaľ má aj doktorát. V roku 2011 založila s Dušanom Bustinom kreatívne štúdio Almostar, kde pracuje ako režisérka, scenáristka, dokumentaristka, strihačka, kameramanka a fotografka na rôznych vizuálnych projektoch. Od roku 2013 pôsobí ako odborná asistentka v Ateliéri foto-video na Katedre výtvarnej tvorby a výchovy Pedagogickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Venuje sa tvorbe krátkych filmov na pomedzí hraného a dokumentárneho žánru, natáča videoklipy a fotografuje. Za svoju tvorbu získala niekoľko slovenských aj zahraničných cien. Samu seba považuje za filmárku s výtvarným presahom, prípadne za výtvarníčku s filmovým presahom. Zbiera fotografie poľovníckych posedov. Žije a tvorí pod lesom na Zobore v Nitre.

Videopozvánka do galérie:

Autorka: Jana Mináriková

Kurátor: Omar Mirza
Miesto: Galéria mladých
Trvanie: 18. 3. 2021 – 30. 5. 2021

K výstave vychádza praktická mapa a nástenný kalendár najkrajších posedov Slovenska na loveckú sezónu 2021/2022.

Poďakovanie: Ponitrianske múzeum v Nitre, Misijné múzeum v Nitre, Zoopreparatórium, Pavol Gašparík, Rudolf Minárik – ELVA Servis, Marián Oravec.

Vznik tohto projektu podporil z verejných zdrojov formou štipendia Fond na podporu umenia.

Mgr. Lucia Benková